Нікопольський ліцей №6 Нікопольської міської ради


remember me

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Національна гаряча лінія

Інформаційна культура

 

 

 

 

НАРКОМАНІЯ

(інформаційний мінімум для школярів)

Наркоманія це хворобливе захоплення деякими речовинами, ліками, які паралізують центральну нервову систему. Найбільш поширеним з них є: опій, гашиш (смолиста речовина, яку отримують із листя індійської коноплі, відома як марихуана, анаша, харас, хусіс), снодійні засоби, стимулятори центральної нервової системи, героїн та інші.

            Героїн дуже активний наркотик. Одна мільйона частина граму його на 1 кг ваги людини викликає галюцинації, коли його вживати, виникають стійкі гострі і затяжні психози, постійні приступи страху і т.д.

            Чим шкідлива наркоманія? Чим вона страшна?

По-перше, якщо хворий не буде лікуватися, не змінить свого способу життя, то його організм швидко почне руйнуватися. Пристрасть до наркотиків – це моральне і фізичне самознищення.

По-друге, наркомани не є повноцінними членами суспільства.

Деградація особистості починається в 15 – 20 разів швидше ніж від алкоголю.

            По-третє, наркомани – потенційні злочинці. Будь-яким шляхом наркоман намагається отримати свою дозу наркотику.

            Чому підлітки бажають на собі випробувати дію наркотиків?

ЦІКАВІСТЬ. Статистика свідчіть, що 60 відсотків молоді пристосувалися до наркотиків через надмірне зацікавлення.

СЛАБКА СИЛА ВОЛІ, невміння «встояти» в житті, страх «відколотися» від компанії.

БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ відсутність повноцінного і змістовного життя, емоційна бідність породжує бажання «піддобрити» себе цигаркою, повеселитися за допомогою алкоголю, підбадьоритися наркотиками.  Ні під яким видом, ні під якою пропозицією, ні через цікавість чи з почуття товариськості – не вживайте наркотики!


 

Пам’ятайте, що це не солодке заняття, а хвороба:

Страшна, виснажлива, руйнуюча!

 

ШКОДА КУРІННЯ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ

Згідно невтішною статистикою в нашій країні куріння серед підлітків досягло вселенського розмаху: у віці 15-17 років палить кожна четверта дівчинка і кожен другий хлопчик.

ПРИЧИНИ КУРІННЯ ПІДЛІТКІВ

Проблема куріння серед підлітків поширюється зі швидкістю епідемії, не зустрічаючи перепон з боку держави і суспільства. Куріння, на думку підлітків, це шкідлива звичка, яка не несе сильної загрози.

Підлітки знаходять масу причин, щоб почати курити:

  • наслідування старшим товаришам, своїм «авторитетам», батькам;
  • тиск з боку однолітків;
  • відчуття новизни, інтересу;
  • бажання «виділитися» і здаватися дорослішими;
  • вплив фільмів та реклами;
  • доступність і відносна дешевизна сигарет.

Підліткам в силу своєї незрілості важко оцінити, чим небезпечне куріння. Що живуть сьогоднішнім днем, підлітки насилу уявляють собі, що в якості наслідків куріння через 10-15 років виникають хронічні захворювання і недуги.

ВПЛИВ КУРІННЯ НА ОРГАНІЗМ ПІДЛІТКА

  1. Куріння провокує виникнення раку легенів та інших захворювання дихальної системи.
  2. Куріння виснажує нервові клітини: підлітки стають неуважними, неуважними, повільніше міркують і швидко стомлюються.
  3. Куріння викликає патологію зорової кори, змінюючи відчуття кольору і зорово сприйняття в цілому, що може негативно вплинути на гостроту зору. Крім того, останнім часом окулісти ввели нове поняття – тютюнова амбліопія – яка виникає як наслідок інтоксикації при курінні.
  4. Куріння серед підлітків часто несприятливо впливає на діяльність щитовидної залози, витягав за собою порушення сну, загального стану здоров'я.
  5. Куріння передчасно зношує серцевий м'яз: за даними досліджень, ризик інсультів значно збільшується, якщо курити людина почала в підлітковому віці.

ПРОФІЛАКТИКА КУРІННЯ У ПІДЛІТКІВ

Шкода куріння для підлітка очевидний, але сумно те, що, навіть знаючи про наслідки, школярі продовжують курити. Щоб ефективно боротися з цією проблемою, потрібно педагогам і батькам об'єднати методи і прийоми, спрямовані на те, як відучити підлітка від куріння.

  1. Інформувати підлітків про куріння слід, застосовуючи диференційований підхід: доза інформації повинна відповідати зрілості сприйняття школярів.
  2. Розглядати паління з позиції негативного впливу, пропонуючи альтернативне поведінку: що людина набуває за відсутності куріння.
  3. Використовувати нестандартні методи впливу і пред'явлення інформації: фільми, наочні засоби.
  4. Намагатися зацікавити підлітка, захопити його інересним хобі, а ще краще заняттями спортом.

Ніяка профілактика не матиме результату, якщо батьки і найближчим оточення не будуть демонструвати позитивний приклад.

 

«Як впливають алкогольні, енергетичні напої на здоров`я підлітків»

 

 

 

Вплив алкоголю на організм підлітка

Алкоголь – це отрута, яка найбільше вражає головний мозок. Особливо згубно алкоголь діє на організм підлітка, в якого ще не завершився процес формування деяких відділів головного мозку, а також й інших важливих органів: серця, легень, шлунка, печінки, нирок. Токсична дія алкоголю на організм підлітка у кілька разів сильніша ніж на організм дорослого, тому що у цьому віці тканини дуже насичені водою і швидко вбирають і розповсюджують алкоголь по всьому тілу. При концентрації алкоголю в крові 0,5-0,6% (це відповідно 0,5 л горілки) у підлітка може наступити смерть. Для дітей ця доза становить 100-150 г, для грудних дітей – 10-15 г горілки.

Другою після мозку в організмі алкоголем уражається печінка, в якій відбувається його розщеплення. Накопичення алкоголю в печінці призводить до тяжкої хвороби – цирозу, яка майже завжди супроводжує хронічний алкоголізм.

Алкоголь згубно впливає на стравохід і шлунок, порушуючи виділення і склад шлункового соку. Від цього гірше засвоюється їжа, що в свою чергу негативно впливає на ріст молодої людини.

Алкоголь отруює також на бронхи і легені, вони стають ослабленими і відкривають «ворота» для інших інфекцій, що може призвести до захворювання органів дихання.

Дуже чутливо реагує на алкоголь серце. Воно змінює свій ритм , частоту скорочень, обмінні процеси в серцевому м’язі.

Нарешті, на зворотні зміни відбуваються в крові. Знижується захисна властивість крові, уповільнюється рух еритроцитів, які розносять кисень в організму людини, погіршується властивість згортання крові.

Отож можна зробити висновок, що вживання підлітками та дітьми алкоголю не просто небажане, а не допустиме.

П’янство і алкоголізм прямо і побічно згубно впливають на процеси відтворення населення, сприяючи зниженню народжуваності. Встановлено, що середня кількість абортів припадає на жінок, у сім’ях в яких чоловіки систематично вживають алкоголь, у 2,5 рази більше ніж у благополучних у цьому відношенні сім’ях.

Ще давньогрецький язичницький учений і філософ Аристотель висловив тверду впевненість у тому, що алкоголізм передається спадково. Упродовж довгого історичного періоду, коли були відсутні необхідні мови для планомірних наукових досліджень, і численні висновки робились лише на підставі спостереження і логічних умовиводів окремих вчених, така думка розділялась багатьма медиками у різних країнах. Сучасна медицина прийшла до підтвердження висловлених Аристотелем думок та виявлено ще цілий ряд негараздів, які чекають на дитя, народжене в сім’ї алкоголіків.

Наука розрізняє такі основні шляхи впливу алкоголізму чоловіків і жінок на їхніх нащадків.

1. Тератогенний. Народження неповноцінної дитини, завдяки вживання жінкою в день зачаття або в перші тижні вагітності спиртних напоїв. Алкоголь, проникає через плаценту, може проявити пряму токсичну дію на клітини ембріону і плоду, викликаючи різні аномалії, що дали назву «алкогольний синдром» або «алкогольна ембріона дія».

2. Мутагенний. Різні пошкодження хромосом, розтяжки і розриви, утворення кільцевих хромосом статевих клітин у результаті хронічного зловживання алкоголю батьками. У плоду замість двох статевих хромосом утворюється три, що призводить до народження розумово відсталої дитини.

3. Соматогенний. Пов'язаний із травмами і хронічними захворюваннями батьків-алкоголіків, що негативно впливає на розвиток плоду.

Грудні діти хворіють алкоголізмом через кров і молоко матері.

Якщо вплив батька на плід визначається тільки в момент зачаття, то на розвиток зародку більше впливає організм матері. Пере дозована алкоголем і його токсичними продуктами кров матері легко проникає через плаценту в кров плоду, порушує обмін речовин. Що призводить до викидів, передчасних пологів, народження розумово відсталих дітей.

Вплив алкоголю на людину не обмежується внутріутробним періодом. Спиртне, випите матір’ю, що годує дитину, переходить у молоко і організм малюка, приносить йому непоправне лихо. Діти, що народилися від п’яниць, навіть без психічних батоголій, ростуть ослаблені, нервові, замкнуті, злобні, жорстокі.  

 

 

 

ВІЛ/СНІД,   СЕРЕД ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ

 

 

 

Профілактика ВІЛ/СНІДу серед дітей та підлітків

Підліток – вже не дитина, але ще й не дорослий. Підлітковий вік – це період від 10 до 19 років, коли люди проходять стадії фізичного, психологічного та статевого дозрівання.

Станом на кінець 2019 року в світі, згідно з оцінками, налічувалося 38 мільйонів людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією, з них понад 2 млн дітей і молоді у віці 10-19 років. Близько 1 млн – це діти у віці 10-14 років. Більшість з цих дітей мають вірус з самого народження; частина заразилася вже в підлітковому віці внаслідок незахищеного статевого акту або внутрішньовенного вживання наркотиків. Деякі з дітей отримали вірус внаслідок різних втручань (наприклад, внаслідок сексуального насильства, переливання крові) – нечасто, але це трапляється.

В Україні за 2019 рік було зареєстровано 13 207 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 62 дитини до 14 років). Всього з 1987 року в Україні зареєстровано 346 454 нових випадки ВІЛ-інфекції, від СНІДу в Україні померло 50 691 людина.

За даними диспансерного обліку статистичних форм станом на 01.07.2020 року в Запорізькій області 4597 осіб ВІЛ – інфікованих, у тому числі 184 це діти віком 0-17 років, з них 68 з підтвердженим діагнозом. 1707 осіб мають останню стадію ВІЛ-інфекції, СНІД, з них 20 дітей віком 0-17 років.

Вперше більше половини нових випадків передачі ВІЛ-інфекції відбулося через незахищений секс. У 2019 році цей показник склав 66 відсотків. Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструються у молодих людей віком від 15 до 30 років.

ВІЛ може передаватися через різні рідини організму інфікованих людей, такі як кров, грудне молоко, сперма і вагінальні виділення. ВІЛ також може передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів. При звичайних повсякденних контактах, таких як поцілунки, обійми і потиск рук, або при спільному користуванні особистими предметами і вживанні продуктів харчування або води передача інфекції не відбувається.

Отже, захисти себе! Живи довго та якісно.

 

 

Коронавірус: Загальна інформація

 

ЩО ТАКЕ НОВИЙ КОРОНАВІРУС?

Коронавіруси - це велика родина вірусів, які викликають захворювання, починаючи від звичайної застуди до більш важких захворювань. Новий коронавірус - це новий штам, раніше не ідентифікований у людей. COVID-19 - це інфекційне захворювання, спричинене останнім виявленим коронавірусом (SARS-CoV-2).

 

ЯК ПОШИРЮЄТЬСЯ ВІРУС?

Люди можуть заразитися COVID-19 від інших людей, які мають вірус, вдихаючи дрібні крапельки рідин від людей із COVID-19, які кашляють або чхають, або через дотик до забруднених поверхонь.

 

ЯКІ СИМПТОМИ?

Багато людей, які заражаються, відчувають легкі симптоми і одужують, але  деякі люди можуть переносити хворобу досить тяжко.

Симптоми включають поєднання:

 

Лихоманка

Кашель

Утруднене дихання

Біль у м'язах

Втома

ЯК МОЖНА ПІДГОТУВАТИСЯ ЯКЩО У ВАС, ЧИ ВАШИХ ПАЦІЄНТІВ ІМУНОСКОМПРОМЕТОВАНИЙ СТАН?

Навчайте себе, дізнавайтесь актуальну інформацію по COVID-19 із надійних джерел.

Поповніть запас ліків, що відпускаються за рецептом, або подумайте про онлайн замовлення ваших ліків.

Продовжуйте практикувати конкретні профілактичні заходи, як прописані вашим лікарем у зв’язку з вашим постійним лікуванням.

Майте безрецептурні ліки та медичні засоби (наприклад, термометр) для лікування високої температури.

Наскільки це можливо, підтримуйте фізичну активність, щоб забезпечити гарний фізичний стан.

Майте достатню кількість продуктів та предметів домашнього вжитку, приблизно на 2-4 тижні. Готуйтеся поступово і уникайте панічної закупки.

Активуйте свою соціальну мережу. Заздалегідь зв’яжіться з сім’єю, друзями, сусідами чи медичними працівниками вашої громади та складіть спільні плани, що робити, коли COVID-19 поширюється у вашій громаді чи якщо ви захворіли.

Дотримуйтесь інструкцій національних органів про те, як підготуватися до надзвичайних ситуацій.

Продовжуйте практикувати загальну гігієну.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ЗАХВОРІЛИ?

Якщо Ви захворіли і виявили у себе симптоми кашлю, лихоманки та утрудненого дихання:

 

ЗАЛИШАЙТЕСЯ ВДОМА ТА ТЕЛЕФОНУЙТЕ ДО МІСЦЕВИХ СЛУЖБ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ЗА ПОРАДОЮ.

НЕ ЗАБУДЬТЕ УТОЧНИТИ, ЯКИЙ У ВАС ІМУНОКОМПРОМІСНИЙ СТАН.